top of page

YENİ NESİL MATEMATİK

YENİ NESİL MATEMATİK SORULARI NEDİR?

Yeni nesil soru demek ezberci öğrenci gitti yerine aktif düşünebilen öğrenci geldi demektir. Birden fazla kazanımı içinde barındırarak gerçek hayatla bütünleştiren bu yeni nesil sorular öğrenciden ne istiyor?

Öğrenilen kazanımlarla beraber:

1. Okuduğunu anlama ve yorumlama

2. Bilgiyi kullanarak transfer edebilme

3. Kazanımlar arası bağlantı kurup çıkarımda bulunabilme

4. Analitik ve yaratıcı düşünebilmeAslında bu özellikleri istemek öğrenci gözünden bakıldığında her ne kadar korkutucu ve gereksiz gelse de bu becerilerin gelişmesi öğrencide hayat boyu devam eden kalite ve başarıyı sağlar. Bunu sadece sınav ve derslere indirgemek doğru olmaz.


YENİ NESİL SORULAR NASIL ÇÖZÜLMELİ?


Yeni nesil soruları çözebilmek için sistematik ve düzenli çalışmak önemlidir. Bu sistemi ve düzeni 6 basamakta kurabiliriz, kaygılanmaya gerek yok.


1. Fazla paragraf sorusu çözerek bolca kitap oku

Yeni nesil sorularda kilit nokta okuduğunu anlayabilmektir. Anlayamadığınız bir soruyu çözebilmek imkansızdır. Okuduğunu anlama, yorum yapabilme, hızlı düşünme ve hızlı okuma gibi yeteneklerinizi geliştirebilmek için bu basamak büyük bir önem arz eder.2. Soruda verilenleri bir kenara yaz

Sorunun size verdiklerini ve istediğini bir boşluğa yazmanız veya soru üzerinde işaretlemeniz odağınızı artırır ve yoğunlaşmanızı sağlar. Ayrıca soruyu yeniden düzenleyerek kendi yazdıklarınız arasında bağlantılar kurmak, soruyu görselleştirmek, tablo oluşturmak çözüme ulaşmanızda kolaylık sağlayacak.